Cameco Cowboy Tough – Wyoming hostil MS AR 2017

Cameco Cowboy Tough – Wyoming hostil MS AR 2017

Poprvé v historii byly dejištěm MS v Adventure Racing Spojené Státy Americké. Od 10/8 do 16/8 se sjelo téměř 70 světových týmů do Wyomingu a Česká Republika měla mezi nimi silné zastoupení. S nejlepšími chtěly poměřit své síly týmy BlackHill/OpavaNet, Salomon/Suunto CZ AR a Fénix Multisport.
Celá trasa měla 750 km a vedla pohořími Yellowstonského národního parku, kde nadmořská výška dosahuje 2000-3000 metrů a kde se běžně vyskytují divocí medvědi, bizoni a chřestýši. Do povinné výbavy týmů patřil i sprej proti medvědům pro případ nutné obrany.
Týmy během závodu nastoupaly až 12 000 výškových metrů, ale velmi náročné byly i dlouhé postupy přes horské pouštní stepi, kde nebyla prakticky žádná vegetace ani možnost doplnit pitnou vodu. Pořadatel proto nadstandardně poskytoval tekutiny na jednom z kontrolních bodů. Teploty v noci klesaly pod 10°C, přes den ale běžně stoupaly až nad 30°C. Na denním pořádku byly bouřkové přeháňky, které se objevovaly pravidelně v odpoledních hodinách a dokázaly se rychle proměnit v nepříjemné smrště, doprovázené silným větrem.
Ani v těchto drsných podmínkách se české týmy neztratily. Tým Fénix Multisport sice musel pro zdravotní potíže odstoupit během druhého dne závodu, ale oběma dalším týmům se dařilo až do konce a vybojovaly velmi dobré umístění. Náš elitní tým BlackHill/OpavaNet obsadil 9. příčku v čase 95h a 44min. Tým Salomon/Suunto CZ AR dokončil závod na 15. místě v čase 107h a 43min. Oba tak prokázaly, že jsou schopné soupeřit se světovou špičkou a patří k nejlepším světovým týmům. Členy týmu BlackHill/OpavaNet byli Jaroslav Krajník, Pavel Kurz, Jan Císař a Tereza Rudolfová, za tým Salomon/Suunto závodili Roman Šinkovský, Marek Navrátil, Tomáš Matera a Zuzana Weissová. Reprezentanty týmu Fénix Multisport byli Jan Obuškevič, Pavel Paloncý, Filip Šilar a Kristýna Skalická.
Mistrem světa se již po čtvrté v řadě stal novozélandský tým Seagate, který dokončil závod v čase 79h a 13min!

Marek NavrátilINSTITUČNÍ PARTNEŘI

msmt

MŠMT patří mezi ústřední orgány státní správy, v jejichž čele stojí člen vlády ČR, který se zabývá činností ve školství, tělovýchově a práci s mládeží. MŠMT podporuje dotacemi sport v ČR a ČAES děkuje za podporu organizace ADVENTURE OUTDOOR EXTREME SPORTU v ČR.

cus_

Česká unie sportu je největší střešní a servisní sportovní organizace v ČR. Jsou v ní dobrovolně sdruženy sportovní svazy, sportovní kluby a tělovýchovné jednoty i jejich sdružení. ČUS podpořil ČAES a ČAES děkuje za podporu organizace ADVENTURE OUTDOOR EXTREME SPORTU v ČR